top of page

Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması ile ilgili Yeni Yönetmelik yayınlandı.

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2020

21.02.2020 Cuma günü 31046 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete ile Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) mevzuatının temeli olan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’nde değişiklik yapan Yönetmelik yayımlandı.

İthalatta yerinde gümrükleme izni ; YYS-I statüsüne sahip olan şirketlere verileceğinden bu izni almak için talep edilen belgeler sadeleştirilmiş, gerekli evraklarda azalma sağlanmıştır (kapasite raporu, ekspertiz raporu gibi). Bu belgeler, YYS-I statüsü için aranan belgelerin düzenlendiği maddeye taşınmıştır.

İthalatta yerinde gümrükleme iznine sahip YYS’li firmalar belli koşulları sağlamaları halinde ithal eşyasını gümrük idaresine sunmaksızın kendi tesislerinde gümrük işlemlerini gerçekleştirme hakkına kavuşacaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için YYS-I statüsünün bulunmasının zorunlu olduğunu hatırlatmak isteriz. İthalatta yerinde gümrükleme iznine sahip YYS firmaları, ayrı bir talebe gerek kalmaksızın ve belli koşullar dahilinde, transit rejimine tabi eşyayı varış gümrük idaresine sunmaksızın kendi tesislerinde teslim almak ve transit rejimini sonlandırabilecektir. Kısaca ithalatta yerinde gümrükleme iznine sahip YYS’li firmalar sadece kendi eşyası ile sınırlı olmak üzere sınırlı bir ‘izinli alıcı’ yetkisini de kazanacaklardır.


Ek bilgi : Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS), Avrupa’daki tanımı ile  Authorized Economic Operator (AEO), gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara  gümrük işlemlerinde bir takım kolaylık ve imtiyazlar sağlayan uluslararası bir statüdür.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page